Filmy lata 20. XX wieku, oparty na faktach

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje lata 20. XX wieku, oparty na faktach. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Kamerdyner

6,3
6,6
Kamerdyner to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach Piaśnicy naziści dokonują mordu na ludności kaszubskiej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.
Friedrich W. Murnau kręci swego "Nosferatu" na planie w Europie Wschodniej. Reżyser chce zrealizować najbardziej realistyczny film wszechczasów. Do roli tytułowej zatrudnia więc prawdziwego wampira, Maxa Schrecka. Dziwne zachowanie Schrecka tłumaczy swej ekipie nowatorskim podejściem aktora do zawodu - jest to aktor, który uczył się u samego Stanisławskiego. Jeśli Schreck stworzy postać na miarę pragnień Murnau′a i powściągnie swe wysoce niestosowne żądze do zakończenia produkcji, jako zapłatę otrzyma dostęp do szyi gwiazdy filmu, Grety. Wkrótce staje się jednak jasne, że Schreck nie ma ochoty lub nie jest w stanie powstrzymać żądzy krwi.
Floryda, rok 1923. Biała kobieta twierdzi, że została napadnięta przez murzyna. Mężczyźni z jej miasteczka w akcie zemsty, postanawiają napaść na zamieszkane wyłącznie przez czarnoskórych Rosewood. Dochodzi do rzezi.


Miasteczko Dayton w stanie Tennessee, 1925 rok. Charles Anderson (Nathan West) jest młodym reporterem, który pracuje w mało poczytnym tygodniku prowadzonym przez jego ojca. Mężczyzna czuje się jak w pułapce i ledwo wiąże koniec z końcem. Swoją szansę na przebicie się do dziennikarskiej pierwszej ligi dostrzega w głośnym na cały kraj procesie, w którym przedmiotem sporu jest prawo do nauczania w szkole teorii ewolucji. Charles nawiązuje kontakt z jednym z najbardziej wyrazistych i wpływowych publicystów Ameryki - H.L. Menckenem (Colm Meaney). Dzięki pomocy starszego kolegi dostaje dostęp do tzw. "sprawy stulecia". Jednak w życiu nie ma nic za darmo, a Andersonowi przyjdzie za nową znajomość zapłacić wysoką cenę…
Gdy w latach 20. XX wieku w Oklahomie zostają odkryte złoża ropy na terenie zamieszkałym przez Osedżiów, ktoś zaczyna mordować członków plemienia, aż do akcji wkracza FBI, by rozwiązać zagadkę.
Fabuła filmu została oparta na kanwie prawdziwych wydarzeń. Jest rok 1924, w którym ma odbyć się olimpiada. Obserwujemy dwóch bohaterów, którzy udział w mistrzostwach traktują zupełnie inaczej. Jeden z nich, Szkot, ma talent i chce go jak najlepiej wykorzystać dla zdobycia sławy, drugi, będący żydowskiego pochodzenia, traktuje bieg na 100 metrów całkowicie odmiennie. Dla niego to bieg ku chwale Boga a zwycięstwo ma zupełnie inny charakter. Który z nich wygra tę osobistą rozgrywkę?
Słowa kluczowe

Proszę czekać…